Przyrządy spawalnicze
Czym właściwie jest spawanie? Jest to technika łączenia ze sobą metalowych materiałów poprzez ich podgrzanie oraz stopienie w miejscu styku. Mogą zostać także połączone przy pomocy stopionego spoiwa. Wykorzystuje się do tego łuk spawalniczy generujący wysoką temperaturę poprzez prąd elektryczny. Używanie łuku nosi nazwę spawania łukowego. Inną metodą jest spawanie przy użyciu gazu, który dostarczany jest z butli. Nosi ono nazwę spawania gazowego. Metoda łączenia metali jest bardzo szeroko rozpowszechniana i trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek zakłady przemysłowe, które by się na niej nie opierały. Stosowana jest także w budownictwie, i to nie tylko mieszkalnym, ale np. przy wznoszeniu mostów czy kładzeniu torów kolejowych lub tramwajowych.
Jakie przyrządy do spawania są nam niezbędne do pracy? W zależności od tego, jaki typ spawania zastosujemy, konieczne będzie użycie spawarki transformatorowej zasilanej przez kabel – jest to podstawa przy spawaniu łukowym. Połączenie metali następuje wówczas przez stopienie spoiwa przy zetknięciu łuku z materiałem. Jednym z głównych elementów spawarki jest kabel uziemiający ze specjalnymi szczypcami. Tego typu spawarka posiada uchwyt elektrody, który trzymamy dłonią podczas spawania. Sama elektroda zużywa się, musimy więc pamiętać, by mieć ich kilka w zapasie. Jakie jeszcze przyrządy do spawania powinny znaleźć się w naszym warsztacie? Przede wszystkim metalowa szczotka, która posiada z drugiej strony tak zwany “dziobak”. Niezbędne do pracy okazać się mogą także cęgi zaciskowe. Spawanie elektryczne sprawdza się przy łączeniu materiałów o grubości od 1 do 80 mm. Jest to najczęściej używany typ spawania, wykorzystywany przy majsterkowaniu, mechanice, produkcji maszyn czy w warsztatach samochodowych.
Jeśli przystępujemy do spawania gazowego, pamiętać powinniśmy o stosowaniu urządzeń posiadających manometr oraz reduktor. Usprawnią one naszą pracę wskazując, jakie aktualnie występuje ciśnienie gazu. Przy tego typu spawaniu uchwyt elektrody zastępuje palnik połączony wężem z butlą gazową z acetylenem. Elektrodę zastępują specjalistyczne spoiwa. Całość urządzenia uruchamiana jest zapłonem zapalniczki. Spawanie gazowe stosuje się przy metalach nieżelaznych oraz stali. Niezbędnymi akcesoriami stosowanymi dodatkowo powinny być papier ścierny oraz imadło, dzięki któremu unieruchomimy przedmiot, który poddajemy obróbce. Świetnie sprawdzi się ono przy spawaniu czołowym rur.
Oprócz niezbędnych przyrządów spawalniczych pamiętajmy także obowiązkowo o odzieży ochronnej, gwarantującej pełne bezpieczeństwo w czasie pracy. Niezbędne jest założenie grubych rękawic ochronnych zabezpieczających nasze dłonie oraz przedramiona. Najważniejsza jednak jest osłona twarzy w formie maski ochronnej, która zakrywać powinna szczelnie całą naszą twarz. Istotnym elementem są również buty gumowe, a także bawełniane koszule z wysokim kołnierzem zabezpieczającym szyję. Dbałość o bezpieczeństwo podczas pracy powinna stanowić dla nas priorytet.
Najnowsze komentarze