Lucerna granulowana w żywieniu zwierząt

Zwierzęta hodowlane mogą cieszyć się dobrym zdrowiem oraz potrafią szybko wzrastać tylko wtedy, gdy są odpowiednio odżywiane. Niezwykle ważne jest podawanie im karm bogatych w witaminy oraz poszczególne składniki mineralne. Dobrym pomysłem jest podawanie hodowanym zwierzętom odpowiedniej ilości lucerny granulowanej. Czym charakteryzuje się ta karma?

Lucerna – roślina o cennych właściwościach

Lucerna jest zaliczana do jednych z najstarszych roślin pastewnych, które to są mocno rozpowszechnione przede wszystkim w rejonach o znacznym nasłonecznieniu oraz niezbyt dużej ilości opadów atmosferycznych. Roślina ta posiada bardzo dobrze rozwinięty, sięgający od 3 do 5 metrów system korzeniowy, co powoduje że wykazuje dużą odporność na niedobory wody oraz dobrze wykorzystuje znajdujące się w glebie związki mineralne.

Ze względu na bogactwo witamin oraz związków mineralnych doskonale nadaje się do skarmiania zwierząt domowych. W porównaniu z tradycyjnymi trawami zawiera ona znacznie więcej więcej energii, białka, soli mineralnych, wapnia oraz witamin. Obecnie jest ona dostępna na rynku rolniczym w postaci granulowanej. Karma ta jest bardzo chętnie konsumowana przez wszystkie zwierzęta domowe.

Lucerna granulowana – dlaczego warto ją podawać zwierzętom?

Lucerna w granulowanej postaci jest bardzo wygodna podczas podania poszczególnym zwierzętom roślinożernym. Jest ona wolna od pyłów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki odpowiedniemu procesowi suszenia oraz prasowania w paszy tej są zachowane wszystkie cenne dla zdrowia zwierząt składniki odżywcze.

Pellet z lucerny odgrywa bardzo ważną rolę w żywieniu zwierząt w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy to dostęp do świeżych pokarmów roślinnych jest mocno ograniczony. Lucerna granulowana daje wysoki przyrost żywej wagi młodych zwierząt rzeźnych oraz odgrywa bardzo ważną rolę w żywieniu krów w okresie laktacji. Karma ta pełni także ważną rolę w żywieniu prosiąt i dorosłych świń czy królików.

Ze względu na wysoką zawartość lizyny i innych aminokwasów egzogennych zawarte w lucernie białko charakteryzuje się bardzo dobrą wartością biologiczną. Z tego też właśnie względu jest wartościową paszą dla rosnących koni, klaczy źrebnych oraz koni ciężko pracujących na roli. Bogactwo aminokwasów siarkowych sprawia, że osobniki konsumujące tę paszę posiadają lepszy róg kopytowy.

Granulat z lucerny jest także bogatym źródłem karotenu oraz witaminy E, która to wraz z selenem jest w organizmie zwierząt niezbędna do prawidłowego funkcjonowania włókien mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Podawanie tej karmy we właściwej ilości pokrywa także zapotrzebowanie zwierząt na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D i K oraz rozpuszczalne w wodzie C, B1, B6 i B12. Lucerna zawiera także w swoim składzie cenne minerały pośród których można wymienić; żelazo, wapń, potas, miedz oraz mangan.

Granulat z lucerny posiada w swoim składzie tak samo wysoką zawartość związków odżywczych, jak w świeżej postaci. Jeśli jest prawidłowo wysuszona to zachowuje w swoim składzie ważny dla krwi zwierząt chlorofil. Oczyszcza ją ze złogów oraz wspomaga jej utlenienie. Regularne podawanie zwierzętom tego preparatu sprawia, że są one zdrowe oraz dobrze rosną.

 

Możesz również polubić…