Ulga termomodernizacyjna ułatwi wykonanie remontu domu

Wysokie koszty ogrzewania domów jednorodzinnych skłaniają do szukania sposobów obniżenia rachunków za ciepło w sezonie zimowym. Najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku jest wykonanie termoizolacji. Ocieplenie domu sprawia, że ciepło jest wykorzystywane efektywniej, a jego utrata znacząco się zmniejsza. Dla inwestorów przeszkodą w wykonaniu ocieplenia budynku są zwykle koszty, jednak ulga termomodernizacyjna ułatwia zrealizowanie niezbędnego remontu.

  1. Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
  2. Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

O termoizolacji warto pomyśleć na etapie budowy domu, jednak w przypadku budynków wzniesionych kilka dekad temu jest to już niemożliwe. W takich sytuacjach jedynym sposobem na obniżenie wydatków na ogrzewanie jest jak najszybsze wykonanie ocieplenia domu. Aby to zrobić szybko i sprawnie, warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej zaoszczędzi się część wydatków na ocieplenie, a cała inwestycja zwróci się w krótszym czasie.

Kto może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna jest kierowana jedynie do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Nie mogą z niej skorzystać najemcy, dzierżawcy i inne osoby zamieszkujące w takim budynku. Ulga jest dostępna bez względu na to, czy dom jest wolno stojący, czy też wzniesiony w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Istotne jest jedynie, by budynek zaspokajał potrzeby mieszkaniowe i stanowił samodzielną całość konstrukcyjną. Dopuszczalne jest, by w budynku wydzielone były maksymalnie dwa lokale mieszkalne lub jedno mieszkanie i jeden lokal usługowy. Większa liczba lokali w jednym budynku uniemożliwia skorzystanie z ulgi termoizolacyjnej. Co ważne, ulga termomodernizacyjna może być zastosowana w budynkach z lokalami użytkowymi, jeżeli powierzchni takiego lokalu nie przekracza 30 proc. wielkości całego domu.

Jak rozliczyć ulgę termoizolacyjną?

Ocieplenie domu rozlicza się na formularza pit-36, pit-37, pit-36L bądź pit-28. Wydatki poniesione na wykonanie izolacji termicznej odlicza się od dochodu w pełnej kwocie. W odliczeniu można uwzględnić zarówno koszt zakupu materiałów i urządzeń niezbędnych do ocieplenia budynku, jak i wydatki na usługi ekipy remontowej. Inwestor jedocześnie powinien pamietać, że prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej będzie mu przysługiwać, jeżeli wszystkie prace zostaną wykonane w okresie nie dłuższym niż 3 lata od daty pierwszego poniesionego wydatku na ocieplenie budynku. Przekroczenie tego okresu powoduje utratę prawa do odliczenia ulgi.
 

Możesz również polubić…